۱۰ توصیه مهم که قبل از عقد قراداد طراحی وب سایت باید بدانید

چنان چه شما می دانید چرا باید وب سایت داشته باشید و درفکر عقد قراداد طراحی وب سایت خود هستید، غافل شدن از رعایت برخی نکات مهم می تواند برای شما حتی تا چندین سال بعد نیز مشکل آفرین باشد. اما اصلاً نگران نباشید.فقط کافی است این موارد را پیش از بستن قرارداد طراحی وب سایت به خاطر داشته باشید:

۱- دامنه و فضای میزبانی وب سایت باید به نام شما ثبت شوند

اگر قصد ثبت دامنه را دارید و این کار را به طراح وب‌سایت خود محول نموده‌اید هنگام عقد قرارداد طراحی وب سایت حتماً به این نکته دقت فرمایید که دامنه کسب‌وکار شما باید به نام شما در فهرست دامنه های ملی و جهانی ثبت گردد. این امر علاوه بر جلوگیری از عدم سوءاستفاده از دامنه ای که به نام شما یا کسب‌وکارتان شناخته‌شده است، به شما این امکان را خواهد داد تا پس از اتمام اعتبار زمانی دامنه، خودتان شخصاً و بدون پرداخت هزینه های اضافی بتوانید اقدام به تمدید آن نمایید. شایان‌ذکر است تمدید دامنه فقط توسط ثبت‌نام کننده اولیه آن صورت خواهد پذیرفت.برای فضای میزبانی وب سایت (هاست) نیز همین نکته را به یاد داشته باشید.

اگر دامنه ای دارید که نمی دانید به نام چه کسی ثبت شده است، فقط کافی است به وب سایت WHO IS سر بزنید و نام دامنه خود را در آنجا بنویسید تا اطلاعات کامل صاحب دامنه مورد نظرتان را مشاهده بفرمایید.

اهمیت دامنه در قرارداد طراحی وب سایت

who.is

۲- از طراح بخواهید حتماً وب سایت را داینامیک (پویا) و ریسپانسیو (واکنش گرا) طراحی نماید

طراحی داینامیک به شما این امکان را می دهد که در آینده خودتان به راحتی بتوانید در بخش اعظم محتوای وب سایت تغییرات ایجاد نمایید. همچنین ریسپانسیو بودن (واکنش گرایی) وب سایت موجب می شود تا وب سایت شما در همه صفحه نمایش ها با اندازه های مختلف (مانند موبایل،تبلت و…) صحیح و کامل به نمایش درآید و کاربر نیازی به استفاده از بزرگنمایی صفحه (زوم) برای خواندن محتوای آن نخواهد داشت. در جدیدترین الگوریتم های سئو (بهینه سازی وب سایت برای موتورهای جستجو)،گوگل تاکید بر استفاده از نسخه مجزای سایت برای مشاهده وب سایت در موبایل (AMP) دارد.

۳- تصویر پیش نمایش سایت را در قرارداد مشاهده و تایید کنید

وجود ذهنیت های متنوع و متفاوت در خصوص یک سایت ایده آل از سوی کارفرما و طراح وب سایت سبب می شود تا گاهی وب سایت تحویل داده شده نهایی با آن چه در ذهن طرفین می گذرد مغایرت اساسی داشته باشد. بنابراین بهترین روش برای جلوگیری از این اتفاق مشاهده تصویر پیش نمایش وب سایت قبل از شروع مراحل برنامه نویسی می باشد. به نحوی که طراح وب سایت می بایست یک نسخه گرافیکی از طرح وب سایت که فقط المان های تصویری وب سایت و نحوه چینش محتوای صفحه در آن مشخص شده است را تهیه و به تایید کارفرما برساند. این تصویر که به قرارداد پیوست می گردد و به تایید طرفین می رسد مبنای طراحی وب سایت می باشد و طراح وب سایت می بایست با توجه به مشخصات آن اقدام به انجام مراحل برنامه نویسی نماید. دقت کافی را در انتخاب طرح دلخواه وب سایت قبل از شروع کار طراحی، از ایجاد تاخیر در زمان انجام پروژه و ایجاد هزینه های اضافی برای شما جلوگیری می کند.

۴- آموزش نحوه کارکردن با وب سایت و به روز رسانی آن را دریافت کنید

برای به روز رسانی های مستمر وب سایت و تغییراتی همچون اضافه کردن تصاویر یا انواع دیگر محتوا شما باید بتوانید با قسمت های مختلف وب سایت خود به راحتی کار کنید و از این رو می بایست آموزش کامل نحوه کار با وب سایت را از طراح خود دریافت نمایید. این نکته مهم شما را وادار به تحقیق درباره بستر طراحی وب سایت شما خواهد کرد، چرا که اگر طراحی وب سایت شما از زیرساخت فنی مناسبی استفاده نگردد، برای به روز رسانی وب سایت به زحمت خواهید افتاد. امروزه بسیاری از سایت ها از سیستم مدیریت محتوای وردپرس استفاده می نمایند که بستری قدرتمند با کاربری بسیار ساده به زبان فارسی را برای کاربران فراهم نموده تا خیالتان از بابت تسهیل در به روزرسانی وب سایت راحت باشد.

۵-نام کاربری و رمز عبور فضاهای مدیریت وب سایت خود را در اختیار خود داشته باشید

انواع نام های کاربری و کلمه های عبوری که به آن ها در وب سایت خود نیاز دارید شامل اطلاعات ورود قسمت های مدیریت فضای هاست، مدیریت دامنه های خریداری شده، پنل سیستم مدیریت محتوای وب سایت وایمیل هایی هست که به صورت خاص در طراحی وب سایت استفاده گردیده اند، می باشد. شما می بایست کلیه رمز های فوق را در اختیار خود داشته و به صورت محرمانه از آن ها نگهداری نمایید.بنا بر این لازم است در پایان پروژه طراحی آن ها را از طراح وب سایت خود درخواست نمایید و چه بهتر که پس از دریافت این اطلاعات جهت حفظ محرمانگی بیشتر، نسبت به تعویض آن ها اقدام فرمایید.

۶- پشتیبانی مناسب و سریع را از طراح وب سایت خود بخواهید

بعد از تحویل پروژه فرآیند طراحی اگر چه تمام شده تلقی می شود اما گاهی ممکن است بعد از مدتی فعال بودن وب سایت ایراد هایی در کار به چشم بخورد که می بایست آن ها را برطرف نمود. قطعاً این یکی از وظایف طراح وب سایت شماست که در مواقع ضروری طبق بندهای معین در قرارداد در اسرع وقت نسبت به رفع مشکل ایجاد شده اقدام نماید.

۷- کلیه فایل ها و کدهای برنامه‌نویسی قابل تحویل را از طراح وب سایت دریافت نمایید

شما با پرداخت هزینه های طراحی وب سایت مالک کدها و طرح وب سایت خواهید بود. با در دست داشتن فایل ها و منابع اصلی طراحی وب سایتی که هزینه اش را یکبار پرداخت کرده اید می توانید از آن ها در آینده برای راه اندازی وب سایت های مشابه دیگر استفاده نمایید. شاید به نظر شما برسد که قصد انجام این کار را در آینده نخواهید داشت اما بدانید که دریافت کلیه موارد مذکور می تواند جزء حقوق شما می باشد.

۸- همه خواسته های خود را در بندهای قرارداد طراحی وب سایت بگنجانید

گاهی در تعریف اولیه پروژه طراحی وب‌سایت ممکن است شما به‌صورت کلی خواست خود را مطرح نمایید و ذهنیت شما و طراح پروژه نسبت به انجام کار یکسان نباشد که این امر می‌تواند باعث بروز سوءتفاهم در زمان تحویل نهایی پروژه گردد؛ بنابراین می‌بایستی هر چه بیشتر نیازهای خود را با جزییات دقیق مکتوب نموده و در متن قرارداد به تصویب برسانید تا درنهایت وب‌سایتتان همانی شود که انتظارش را داشتید. مثلاً چنان چه قرار است در آینده از پرداخت های آنلاین در وب سایت خود استفاده نمایید، می بایست از روز اول در قرارداد به صورت واضح این موضوع را ذکر بفرمایید چرا که این موضوع می تواند حتی در انتخاب زبان های برنامه نویسی استفاده شده در وب سایت شما اثر گذار باشد و اگر از آن غافل شوید ممکن است در آینده برای اضافه کردن یک قابلیت ساده مجبور شوید کل وب سایت را مجدداً به دست طراح بسپارید.

۹- زمان تحویل و حد مجاز تاخیرات طرفین را در قرارداد لحاظ نمایید

بسته به شرایط مختلف زمانی، نیاز کسب‌وکارها به راه‌اندازی وب‌سایت ممکن است متغیر باشد. مثلاً چنان چه کسب‌وکار شما در آستانه رویداد مهمی مانند نمایشگاه‌های سالانه است و قصد مشارکت در آن رادارید (ضمن این‌که اکیداً توصیه می‌نماییم چندین روز قبل از نزدیک شدن به ‌چنین برهه‌های زمانی پروژه طراحی وب‌سایت خود را به اتمام رسانید) می‌بایست در قرارداد طراحی وب‌سایت خود بازه قابل‌قبول زمانی برای تحویل نهایی پروژه را ذکر نموده و در صورت امکان ریسک‌های عدم تحویل به‌موقع را به طراح وب‌سایت منتقل فرمایید. در هر صورت برای تحویل اولیه و تحویل نهایی پروژه تاریخ های مشخصی را با بازه های زمانی مناسب برای تاخیرات مجاز، در قرارداد تعیین نمایید.

۱۰- وب سایت را بهینه شده برای موتورهای جستجو (SEO Optimized) تحویل بگیرید

وقتی حضور در بین لینک های برتر نتایج جستجوی گوگل می تواند به صورت مستقیم روی اعتبار و درآمد شما اثر مثبت داشته باشد طبیعی است که بخواهید برای آن اهمیت ویژه ای قائل شوید. فرایند بهینه سازی وب سایت برای موتورهای جستجو یا همان سئو چندین مرحله دارد که بخشی از آن باید هنگام طراحی سایت صورت بپذیرد. یعنی شما باید از طراح وب سایت خود بخواهید که از ابتدا کلیه المان های اثرگذار سئو (که به آن اصطلاحاً on page seo می گویند) را در هنگام طراحی سایت و نوشتن کدهای آن رعایت نماید. به عنوان مثال سرعت بارگزاری وب سایت یکی از مهم ترین پارامترها در سئوی سایت می باشد که دستیابی به سرعت بارگزاری مناسب عمدتاً به نحوه طراحی وب سایت و مسائل فنی آن مربوط می شود. حتی اگر امروز نیز در فکر سئوی سایت خود نیستید باز هم می بایست این نکات را از طراح وب سایت بخواهید چرا که ممکن است در اینده بخواهید سایتتان رو به دست سئوکاران بسپارید و آن وقت است که اولین چیزی که ممکن است به شما بگویند این است که متاسفانه باید وب سایت را از نو طراحی کنید.

مواردی که در بالا اشاره شد، مشکلات بسیاری از کسب و کارها در مواجهه با مقوله طراحی سایت هستند که عدم رعایت هرکدام می تواند شما را وارد فرایندهای وقت گیر و ناخوشایند نماید. به نظر می رسد ضروری است صاحبان کسب و کار و مدیران شرکت ها در جلسات مشترک با (شرکت) طراح وب سایت خود، قبل از شروع کار در خصوص موارد مذکور وارد مذاکره گردیده و در قرارداد طراحی وب سایت به صورت دقیق و مشخص به آنها اشاره گردد.

 

شرکت اعتماد وب با شماره ثبت شرکت ۴۸۲۸۷۳ دارای نماد اعتماد الکترونیکی از وزارت صنعت، معدن و تجارت و نشان ملی ثبت از وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی کشور، آمادگی دارد تا پس از مشاوره رایگان و ترسیم نقشه راه حضور موثر شما در فضای آنلاین، کلیه خدمات حرفه ای طراحی وب سایت،سئو و راه اندازی و مدیریت شبکه های اجتماعی را خدمت شما تقدیم نماید.

مشاهده خدمات و تعرفه ها

خواندن این مقالات نیز به شما پیشنهاد می شود.

هاست چیست؟ دامنه چیست؟شباهت های وب سایت با ساختمان خانه واقعی شما

در این نوشته میخواهیم مثالی ساده برای تعریف دامنه (Domain) ، فضای میزبانی (Host) و طراحی وب سایت (Web Design) مطرح کنیم. بعد از آن اگر علاقه داشتید نوشته “انواع وب سایت ها” را مطالعه بفرما

05 / جولای / 2017
بدون دیدگاه

یازده دلیل در پاسخ یک سوال؛ چرا باید وب سایت داشته باشیم؟

در نوشته های قبل به این موضوع پرداختیم که وب سایت چیست و انواع آن را بر شمردیم. حال به عنوان صاحب یک کسب وکار شاید برای شما هم این سوال پیش آمده باشد که چرا باید وب سایت داشته باشم.در نوشته زیر برخی ا

05 / جولای / 2017
بدون دیدگاه

وب سایت چیست؟ انواع وب سایت ها کدامند؟

وب سایت چیست؟
در نوشته های قبلی دلایلی را گفتیم که اساساً چرا باید وب سایت داشته باشیم و حالا قصد داریم انواع وب سایت ها را با بررسی کنیم. طبق تعریف، وب سایت مجموعه تعدادی از صفحات وب مرتبط با هم شامل

05 / جولای / 2017
5 دیدگاه

دیدگاه ( 2 )

 1. سمانه30 دسامبر 2019

  سلام ممنون که خوب توضیح دادین چطوری قراردادببندیم چقدربایدپول بگیریم چقدرباید هاستمون حجم بگیره چه اشکال داره دامنه به نام طراح سایت باشه

  پاسخ
  • اعتماد وب22 آوریل 2020

   سلام خانم سمانه
   موقع تمدید دامنه ممکنه با شخصی که دامنه به نامش هست به مشکل بخورید. حالا تصور کنید شما کلی اعتبار در مدتی که سایت فعال بوده داشتید و در واقع سرمایه تون (اعتبار سایتتون) اختیارش دست شما نیست.

   پاسخ

دیدگاه ها

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*
*