۹ صفحه ضروری سایت که هر متخصص سئو باید بداند

یادداشت سردبیر: این یک فصل از کتاب الکترونیک جدید “مجله موتور جستجو (Search Engine Journal) ” است به نام SEO 101: مبانی بهینه سازی موتورهای جستجو را یاد بگیرید. میخواهید راهنمای کامل را بخوانید؟ نسخه رایگان خود از SEO 101 را همین الان دانلود کنید.

قبل از این که به جان کلام این مقاله برسیم، می خواهم یک چیز را کاملاً شفاف بیان کنم: وقتی بحث راجع به سئو هست، هر صفحه سایت یک صفحه فرود (Landing page)  محسوب می شود و وقتی می گویم هر صفحه، منظورم هر تک صفحه ای از سایت هست که قابلیت  جستجو شدن (crawlable)  و فهرست شدن (Indexable ) توسط  موتورجستجو را داشته باشد.

بنابراین اگر نمی خواهید موتورهای جستجو صفحه ای از سایت شما را فهرست نکنند، دسترسی آن ها را محدود کنید.

با هر صفحه غیر از این – یا به زعم من همه صفحات – باید به مثابه یک صفحه فرود (landing page) برخورد بشود.

پس باید ببینیم چه چیزهایی یک صفحه فرود خوب را می سازند. جواب های زیادی برای این سوال وجود دارد که می توان به وسیله طراحی، کاربرد پذیری، نرخ های تبدیل و غیره این کار را انجام داد.

اجازه بدهید برخی نکاتی را بگویم که با یک مرور سریع بدون این که از این مبحث خارج شویم تمام موضوع مورد بحث را  پوشش می دهند.

یک صفحه فرود خوب :

 • توجه مخاطب را جلب می کند
 • به نیازها، خواسته ها و احتیاجات آنها می پردازد
 • به سوالات مهم و مرتبط پاسخ می دهد
 • نظر مخاطب را برای استفاده از راه حلی که شما پیشنهاد می کنید جلب می کند
 • آن هارا به سمت انجام کار مشخصی در صفحه سوق می دهد
 • مخاطب را وادار می کند در صفحه کاری انجام دهد

حالا با در نظر گرفتن این موارد در ذهن، می دانیم که هر صفحه وب سایت به توجه متخصص سئو نیاز دارد. هیچ صفحه ای خارج از محدوده و تیررس حوزه سئو نیست.

خلاصه کلام : اگر صفحه ای مربوط به بازدید کننده است به سئو نیز ارتباط پیدا می کند.

اما همه صفحات مثل هم ساخته نمی شوند. هر صفحه در سایت :

 • هدفی منحصر به فرد برای خود دارد
 • مخاطبان متفاوتی را جذب می کند
 • بازدیدکنندگان را به سمت اهدافی متفاوت هدایت می کند

این کار متخصصین سئو است که تصمیم می گیرند در حال حاضر کدام صفحه بیشترین ارزش – بزرگترین فرصت برای کسب دستاورد – را در هر زمان از کمپین بازاریابی دیجیتال ارائه می کند.

با توجه به این موارد، اجازه بدهید راجع به این بحث کنیم که عموماً مهمترین صفحات در یک کمپین بهینه سازی کدام یک هستند و چرا.

صفحاتی که در هر بهینه سازی برای موتورهای جستجو باید مورد توجه قرار گیرند:

۱- صفحه اصلی (خانه)

صفحه اصلی معمولا یکی از صفحات بیشتر بازدید شده از هر وب سایت است، و اغلب، اولین صفحه ای است که بازدید کننده می بیند. اما چه او در صفحه اصلی بماند یا اینکه از آنجا به صفحات داخلی سایت برود، انتظارات مشخصی دارد از آن چه آن جا خواهد یافت.

صفحه اصلی سایت باید دید کلی از آن چه در سایت پیشنهاد می شود به کاربر ارائه دهد. باید به بازدیدکنندگان “تصویری بزرگ” بدهد از محصولات و خدماتی را که ارائه می دهید و اینکه چرا باید با شما کار کنند.

برای شروع سفر بازدید کننده در سایت -جایی که جزییات بیشتری در باره محصولات و خدمات پیشنهادی شما پیدا می کنند- صفحه اصلی شما به عنوان در ورودی عمل می کند.

اهمیت صفحه اصلی سایت

 

برخی متخصصین سئو به اشتباه تلاش می کنند صفحه اصلی سایت را برای خدمت یا محصول اصلی کسب و کارها بهینه سازی کنند. این استراتژی فقط می تواند در شرایطی خوب باشد اگر که شما شرکتی تک محصولی هستید یا شرکتی که فقط یک نوع خدمات را ارائه می کند. وقتی که چیزی در خارج از محدوده محصول/دسته بندی پیشنهاد می کنید، بهینه سازی صفحه اصلی غیرمرتبط میگردد.

استراتژی بهتر و پایدار برای بهینه سازی صفحه اصلی، تمرکز بر نام تجاری شرکت است.

توجه به این نکته باعث می شود بهینه سازی صفحه اصلی آسان شود چراکه وقتی نام شرکت را تایپ می کنید، صفحه اصلی کسب و کار باید مناسب ترین گزینه نسبت به هر صفحه ای دیگر در وب سایت رقیب باشد.

اما رتبه بندی (Ranking) تنها دلیل بهینه سازی این صفحه نیست.

در واقع، می خواهم استدلال کنم که بهینه سازی صفحه اصلی برای کلیک کردن و درگیرسازی بازدیدکننده بسیار مهم تر از هر چیز دیگری است. به دست آوردن رتبه بندی بهتر تنها فرصتی برای دریافت کلیک ایجاد می کند.

 • جستجوگران چه چیزی در نتیجه جستجو مشاهده می کنند؟
 • آیا جستجوگران را وادار به کلیک بر روی سایت می کند؟
 • هنگامی که بازدیدکنندگان کلیک کردند، پیامهایی مشاهده می کنندکه به آنها دلیلی برای کاوش بیشتر در سایت بدهد؟

بخشی از فعالیت شما این است که ببینید هر صفحه در سایت چگونه کار می کند. اگر صفحه اصلی برای نگهداشتن بازدیدکننده در سایت خوب عمل نمی کند، به کار بیشتری نیاز دارد.

۲- صفحه درباره ما

مطالعات ثابت کرده است بازدیدکنندگانی که صفحه درباره ما را در سایتی مشاهده کرده اند احتمال زیادتری وجود دارد که تبدیل به مشتری بشوند، نسبت به آن ها که صفحه درباره ما را ندیده اند.این آمار همچنین می تواند یک نشانه یا نتیجه ای را تایید کند.

 • نشانه : بازدیدکنندگانی که به مشتری شدن نزدیک هستند، قبلاً صفحه درباره ما را بررسی نموده اند.
 • نتیجه : بازدید کننده هایی که از صفحه درباره ما بازدید می کنند، به شدت تحت تأثیر محتوای آن قرار می گیرند و در صورتی که در آن صفحه آنچه که می خواهند یاد بگیرند، به احتمال زیاد تبدیل به مشتری می شوند.

کدام یک؟ در تئوری من، هر دو

در هر دو، صفحه بخش مهمی از روند تبدیل است. و به این معنی است که صفحه درباره ما، یک صفحه مهم برای هدایت ترافیک است.

مانند هر صفحه فرود خوب، صفحه درباره ما باید نقش خود را در فرآیند تبدیل انجام دهد. صفحه درباره ما ممکن است یک نمونه غیرعادی برای سعی در بهینه سازی باشد، اما در واقع، کلمات کلیدی زیادی هستند که برای این صفحات ساخته شده اند. هر کلمه کلیدی مربوط به صنعت یا محصول مرتبط با شرکت، کسب و کار، آژانس، شرکت، دفتر و یا انواع مشابه کلمات کلیدی برای استفاده در صفحه درباره ما مناسب هستند. و بله میدانیم که به کار بردن این کلمات کلیدی در هر جای دیگری دشوار است.

۳- صفحه تماس با ما

تقریبا فقط یک دلیل وجود دارد یک بازدید کننده به صفحه تماس با ما سایت رجوع می کند: آنها اطلاعات تماس شما را می خواهند. آن کاری را که با اطلاعات تماس شما انجام می دهند را هرکسی می تواند حدس بزند. شاید یک ایمیل به شما ارسال کنند، شاید تماس بگیرند، یا شاید فقط می خواهند بدانند محل قرارگیری موقعیت دفتر شما کجاست که این مورد آخر با بهینه سازی اولیه هم به دست می آید.

اگر شما یک شرکت در سطح ملی یا یک شرکت محلی هستید، ناگزیر، برخی افراد ترجیح می دهند که با کسی که نزدیکشان است کار کنند. تحقیقی سریع و کوتاه روی کلمات کلیدی، این نکته را در صنعت مورد نظرتان به شما ثابت می کند. در حالی که ممکن است کسب و کارهای محلی خوراک مناسبی برای شما نباشند، هیچ دلیلی برای نادیده گرفتن آن وجود ندارد.

تمرکز تلاش های بهینه سازی خود را روی موقعیت مکانی خود قرار دهید:

 •  کلمات کلیدی که جستجوگران از آن ها استفاده می کنند و بیشترین ارتباط با منطقه شما دارد را پیدا کنید.
 • همه نقشه های مکانی خود را در صفحه تماس قرار دهید.
 • از فرمت اسکیما (schema) برای درج تلفن و آدرس خود استفاده کنید

مهمتر از همه: برای بازدید کننده، تماس گرفتن را ساده سازی کنید.

تماس با ما، یک صفحه تعامل اولیه با مخاطب است. اگر تعداد زیادی از مردم از صفحه تماس با ما بازدید می کنند ولی با شما تماس نمی گیرند، می تواند نشانه ای باشد که شما کار را سخت کرده اید، اطلاعات زیادی از بازدید کننده می خواهید یا گزینه های تماس را به سادگی بیان نکرده اید.

نحوه چینش صفحه تماس با ما

۴- صفحات دسته بندی محصولات و زیر شاخه های آن

صفحات دسته بندی محصول و دسته های زیر مجموعه فرصت های بهینه سازی فوق العاده ای را ارائه می دهند. در چرخه خرید، این صفحات اغلب توسط کسانی که در مرحله خرید هستند، به کار می روند. به این معنی که بازدیدکنندگان ایده خوبی از آنچه می خواهند دارند، اما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد گزینه های موجود هستند. هدف این صفحه دسترسی کاربران به آن گزینه ها است که معمولا صفحات جزئیات محصول این اطلاعات را در خود دارند. در بیشتر موارد، صفحات دسته بندی محصول چیزی بیش از صفحات عبوری نیستند. بازدیدکنندگان ممکن است اغلب این صفحات را بازبینی کنند، اما در آنجا شما فقط می توانید آنها را به صفحه محصولات منتقل کنید. در فرایند سئو، این صفحات بهینه سازی معدن طلا هستند.

کلمات کلیدی که این صفحات پوشش می دهند عموماً نه آنچنان گسترده اند که بی ارزش محسوب شوند و نه آن قدر مشخص و محدود که تمام حجم جستجو را از دست بدهند. آن ها را به عنوان نقطه شیرین سئو در نظر داشته باشید. این صفحات کار می کنند اگر چه مشکلاتی نیز در این میان وجود دارد.

صفحات برای بهینه سازی به محتوا نیاز دارند اما بازدید کنندگان این صفحات محتوا نمی خواهند و فقط می خواهند محصولات را ببینند. حداقل این چیزی است که بسیاری به آن اعتقاد دارند.

من، از سوی دیگر، با این نظر موافق نیستم.

با این موافقم که شما نمی خواهید محتوا سبب شود محصول شما به پایین صفحه منتقل شود. بازدیدکنندگان باید بتوانند محصولات را بدون پیمایش (اسکرول کردن) مشاهده کنند تا آن صفحه را صرفاً به شکل صفحه ای که اطلاعات در آن قرار دارد (هیچ محصولی در آن نیست) نبینند.

اما محتوا نقش مهمی در روند تبدیل شدن بازدید کننده به مشتری دارد.

راه های بسیاری برای اضافه کردن مطالب به صفحات بدون مخفی کردن آنها یا محصولات وجود دارد. این که چگونه شما آن را انجام دهید و چه مقدار مطالب در هر صفحه مورد نیاز به نظر شما بستگی دارد. فقط اطمینان حاصل کنید که به همه بازدیدکنندگان آنچه را نیاز دارند می دهید.

Revo کار خوبی در توصیف دوربین های امنیتی خود را در صفحه رده بدون گرفتن از محصولات می کند.

Revo به خوبی در صفحه دسته بندی محصول دوربین های امنیتی، بدون دورکردن محصولات از جلوی چشم بازدید کننده دوربین های خود را توصیف می کند.

 

۵- صفحات جزئیات محصول

هنگامی که بازدید کنندگان در مرحله خرید از چرخه فروش قرار دارند، تعداد زیادی از صفحات جزئیات محصول را مشاهده خواهد کرد. هنگامی که آن هابه مرحله خرید می روند، بدان معنی است که اطلاعات کافی و دقیق از آنچه می خواهند جمع آوری نموده اند.حالا فقط به جزئیات با دقت نگاه می کنند و تصمیم می گیرند کدام محصول مورد نظرشان است و از چه کسی خرید کنند.

هنگام بهینه سازی صفحات محصول، تحقیق کلمه کلیدی تقریبا بی اهمیت می شود. به دلیل وجود متغیرهای زیاد، غیرممکن است بتوان مانند روش های سنتی روی روی متغیرهای بالقوه در محتوای صفحه تمرکز پیدا کرد.

اما در کمال تعجب، این مورد سبب می شود بهینه سازی این صفحات بسیار آسان تر گردد. چون کمتر با کلمات کلیدی و بیشتر با ساختار محتوای صفحه سر و کار دارید. همانند هر صفحه، شما می خواهید برچسب ها (Tags) را بهینه سازی کنید: عنوان، توضیحات، alt، تیترها و غیره. اما در جایی که اکثر صفحات دیگر نیاز به یک رویکرد مخصوص دارند، با استفاده از درج کلمات کلیدی پویا، صفحات محصول به راحتی بهینه سازی می شوند.

همچنین می توانید محتوای جامعی برای استفاده در تمام محصولات یک گروه خاص تهیه کنید. فقط نام محصول را در جای مناسب قرار دهید (هر چند محتوای منحصر به فرد در اینجا هم مثل همیشه ترجیح دارد)

فراتر از آن، می خواهید اطمینان حاصل کنید که صفحه حاوی اطلاعات مربوطه است و این جا است که تحقیق کلمات کلیدی ارزشمند است. نه برای کلمات خاص بلکه  برای انواع اطلاعات.

 • اگر مردم در جستجوی رنگ هستند، مطمئن شوید که اطلاعات آن در صفحه ذکر شده است.
 • اگر آنها اندازه می خواهند آن را قرار دهید
 • اگر آنها برای شماره های محصولات جستجو کنند، بله، آنها را نیز اضافه کنید

با من موافقید؟

بهینه سازی برای یک شماره خاص محصول که در تحقیقات کلید واژه خود مشاهده میکنید، چیزی نیست که شما نیاز دارید. گاهی شما نیاز به بهینه سازی برای شماره های محصول دارید.

یک نکته نهایی اطلاعات:

چگونه در دسترس قرار دادن این صفحات می تواند تاثیر زیادی در SEO شما داشته باشد

هرچه پیوندهای (link) بیشتری به صفحات جزئیات محصول خود داشته باشید، قدرت پیوند (Link Authority) بیشتری از دیگر صفحاتتان خواهید گرفت.با این اوصاف، شما مجوز پیوند بیشتر به این صفحات که اغلب بیشترین نرخ تبدیل را دارند، خواهید داشت.

این مبادله لینک می تواند به معنای رتبه بندی پایین تر در صفحات دسته بندی به جای رتبه بندی بالاتر در صفحات محصول باشد یا برعکس. این به تصمیم شما بستگی دارد و باید ببینید کدام یک برای شما بهتر است.

۶- صفحه سوالات متداول

در دوره ای که باکس های پاسخ گوگل وجود دارند، راهنماها و صفحات پرسش و پاسخ از هر زمان دیگری مهم تر شده اند.در حالی که همیشه می خواهید اطمینان حاصل کنید که در وب سایت خود به سوالات پاسخ داده باشید، صفحات پرسش و پاسخ در سایت برای نمایش اطلاعاتی که مکرراً درخواست شده (و سوالاتی که معمولا پرسیده می شود) بسیار مناسب است.

صفحات پرسش و پاسخ آماده شده اند تا محتوای شما را در جعبه پاسخ گوگل به نمایش دربیاورند. مطمئن نیستید چه سوالاتی پرسیده می شود؟ تحقیقات کلمه کلیدی شما به شما خواهد گفت.

برای کلمه کلیدی خود جستجو کنید و سپس هر عبارتی را که با چه کسی، چه چیزی، زمان، مکان، چرا و چگونگی شروع می شود، بیرون بکشید. تصمیم بگیرید که کدام سوالات ارزش پاسخ دادن دارند و بدین ترتیب شروع به ساختن یک صفحه پرسش و پاسخ  کرده اید.

پرسش و پاسخ سایت

اطمینان حاصل کنید که صفحات سوالات متداول شما به سوالاتی که کاربران واقعا می خواهند بپرسند، پاسخ می دهد.مانند کاری که مایکروسافت در اینجا انجام داده است.

 

۷-دسته بندی وبلاگ ها و برچسب (tag)صفحات

هر وبلاگ نیاز به دسته بندی دارد تا هر پست در آن قرار گیرد.

اگر می خواهید میتوانید یک گام بیشتر هم بردارید و پست هایتان را با کلمات کلیدی مرتبط برچسب گذاری کنید.خوانندگانی که در حال مرور وبلاگ شما هستند می توانند بوسیله این دسته ها و برچسب ها برای پیدا کردن مطالب مرتبط تر استفاده کنند.

این نوع وبلاگ نویسی خوب (کافی) است.

اما حالا چی؟

این صفحه دسته بندی و برچسب ها به خودی خود می تواند یک صفحه فرود عالی باشد. متن بهینه سازی شده ای به این صفحه اضافه کنید به طوری که در بالای آن صفحات قرار گیرد و پست های بلاگ در ادامه آن قرار گیرند.

این کار فرصتی جدید برای رتبه بندی در عباراتی که ممکن است در سایت اصلی خود هدف قرار نداده اید برای شما فراهم می سازد. فقط مراقب باشید که برای هر دسته بندی، متن بهینه شده را در صفحات زیادی کپی نکنید (صفحه ۲، ۳ و غیره) یا آن صفحات را دور از دسترس نگهدارید تا در نتایج جستجو فهرست نشوند و نتوانند ارزش متن بهینه شده شما را کاهش دهند.

۸- پست های وبلاگ

هر سایت محدودیتی برای تعداد صفحاتی که می توانند اضافه شوند دارد قبل از آن که صفحات بیش از حد مبهم و سردرگم به نظر بیایند و شروع به اثرگذاری منفی روی نرخ تبدیل سایت داشته باشند. اما تقریبا هیچ محدودیتی برای تعداد موضوعات مرتبطی که شما می توانید صفحات را برای آن ها بهینه سازی کنید وجود ندارد.این جایی است که پستهای وبلاگ وارد بازی می شوند.

هر موضوعی که نمی توانید به آن در صفحات سایت بپردازید یا امکان پرداختن به صورت عمقی به آن وجود ندارد، می تواند با جزییات عالی در یک پست بلاگ یا یک سری از پست های به هم مرتبط در بلاگ قرار گیرد.

هر پست وبلاگ می تواند یک نیاز خاص جستجوگران را هدف قرار دهد و ترافیک مرتبط با آن را به سایت شما جاری سازد.

اما رساندن بازدیدکنندگان به سایت شما کافی نیست.

اطمینان حاصل کنید که در پست های وبلاگ درخواست اقدام به حرکت (call to action) خاصی وجود دارد.

اجازه ندارید که با هر پست در وبلاگ مدام محصول یا خدمتتان را تبلیغ کنید،اما این بدان معنا نیست که خوانندگان بلاگ را مشتاق به دریافت اطلاعات بیشتر از خود نکنید.

نقش بلاگ نویسی در نرخ تبدیل

Hubspot یک کال تو اکشن ساده را در متن پایان پیام وبلاگ اضافه می کند.

۹- پی دی اف ها

خب، از لحاظ فنی پی دی اف ها جزء صفحات وب نیستند، اما در اغلب فرایندهای ارائه اطلاعات ارزشمند به بازدیدکنندگان شما حضور دارند، هر چند در قالبی دیگر.

پی دی اف ها می بایست کمتر مورد استفاده قرار گیرند اما وقتی استفاده می شوند باید مانند هر صفحه وب دیگری بهینه سازی شوند .

روند بهینه سازی آنها متفاوت است، اما کلیات یکسان هستند.

قرارگیری پی دی اف در سایت

 

نتیجه گیری

اگر سایت شما صفحات دیگری دارد که در اینجا ذکر نکرده ام، این به معنی مهم نبودن آن ها نیست.به یاد داشته باشید، هر صفحه یک صفحه فرود است، یعنی هر صفحه می تواند و باید بهینه سازی شود و نه فقط برای دریافت ترافیک از موتورهای جستجو، بلکه برای قابلیت استفاده و تبدیل شدن بازدیدکنندگان به مشتری.

این فهرست برای شروع است اما شما نیاز دارید فهرست خود را برای شروع این ماجراجویی یسازید.

 

منبع : Search Engine Journal

معرفی مقاله : آقای عادل طالبی (کارشناس ارشد کسب و کارهای الکترونیک)

دیدگاه ( 2 )

 1. مینا محمدی15 آوریل 2018

  سلام واقعا سایتتون فوق العاده است ممنون بخاطر تمام زحمتی که می کشید بسیار سپاس گزارم

  پاسخ
 2. اعتماد وب23 آوریل 2018

  سلام خانم محمدی گرامی، خوشحالیم که مطالب براتون مفید واقع شدند. بازخورد مثبت شما حتماً برای ادامه کار به ما انگیزه بیشتر میده.ممنونیم

  پاسخ

دیدگاه ها

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*
*