هاست چیست؟ دامنه چیست؟شباهت های وب سایت با ساختمان خانه واقعی شما

در این نوشته میخواهیم مثالی ساده برای تعریف دامنه (Domain) ، فضای میزبانی (Host) و طراحی وب سایت (Web Design) مطرح کنیم. بعد از آن اگر علاقه داشتید نوشته “انواع وب سایت ها” را مطالعه بفرمایید تا با انواع مختلف وب سایت نیز آشنا شوید.

فرض کنیم میخواهیم در یک قطعه زمین ساختمان خانه خود را بسازیم. اولین نیاز ما این است که در محل مورد نظرمان قطعه زمینی را یافته و در واقع آدرس زمین خود را برای ساختن خانه مان در آن فراهم نماییم. به عنوان مثال آدرس قطعه زمین ما به این شرح است : ایران، تهران، قلهک، کوچه خلیل پور پلاک ۲۱٫ حالا شما به طرح و نقشه دلخواه خود نیاز دارید تا بتوانید طبق آن مراحل ساخت خانه را اجرا نمایید. پی و اسکلت ساختمان از نوع فلزی اجرا می کنیم و پس از مراحل دیگر اجرا در نهایت به نمای ساختمان می رسیم که قصد داریم از نمای شیشه ای استفاده کنیم و می دانیم که نمای ساختمان در معرض دید همگان خواهد بود.

حالا برگردیم به تعاریف بالا:

فضای میزبانی یا هاست: فضایی است که شما باید آن را تهیه کنید تا بتوانید وب سایت خود را در آنجا بارگزاری نمایید. فضای هاست میتواند بسته به نیاز و دلخواه شما  از چندین مگابایت تا چندین گیگا بایت متغیر باشد. فضای میزبانی در مثال بالا آن قطعه زمینی است که خریداری کردیم تا خانه مان را در آن بسازیم. زمین را میتوانستیم یک قطعه دویست متری یا پنج هزار متری انتخاب کنیم.

البته بر عکس زمین که پس از خرید تا زمانی که آن را نفروخته اید در مالکیت شماست، فضای میزبانی یا هاست را برای چند ماه یا چند سال باید اجاره کنید و پس از اتمام دوره اجاره شما در صورت تمایل به ادامه استفاده باید مجدداً آن را تمدید نمایید.

دامنه (دامین) : آدرسی منحصر به فرد در دنیای وب است که شما باید آن را به نام خود خریداری و ثبت نمایید. به عنوان مثال دامنه وب سایت شرکت اعتماد وب www.etemadweb.com است. این آدرس منحصراً متعلق به این شرکت است و با وارد کردن این آدرس در مرورگر اینترنت خواهید دید که فقط وب سایت اعتماد وب برای شما نمایش داده خواهد شد. دامنه وب سایت در مثال بالا با آدرس زمین (ایران، تهران، قلهک، کوچه خلیل پور پلاک ۲۱) مشابهت دارد. البته آدرس دامنه وب سایت هم مانند آن چه در مورد هاست گفتیم به صورت مدت معین به مالکیت شما درخواهد آمد.

طراحی وب سایت : شما قبل از طراحی وب سایت باید ببینید از وب سایت خود چه می خواهید و در واقع چه کاربری خواهد داشت .مانند خانه که می تواند کاربری مسکونی اداری یا تجاری و … داشته باشد وب سایت ها هم ممکن است اهداف شخصی، تجاری ، آموزشی داشته باشند. بدیهی است ساختن هر نوع از این ساختمان ها طراحی خاص خود را می طلبد. در طراحی وب سایت هم به همین گونه است که طراحی وب سایت شخصی با وب سایت کسب و کار و … متفاوت خواهد بود. نکته تشابه دیگری هم هست که برای طراحی وب سایت هم بهتر این است که شکل طرح خود را روی کاغذ بکشیم و در اختیار طراح قرار دهیم تا وی تصویر بهتری از آنچه مدنظر ماست بدست آورد و با توضیحاتی که برای طراح وب سایت می دهیم به او کمک می کنیم تا بهترین تکنولوژی را برای رسیدن به اهداف ما پیاده سازی کند (مانند انتخاب نوع اسکلت ساختمان که می تواند فلزی یا بتنی باشد در طراحی وب سایت هم می توان از تکنولوژی های بسیار گوناگونی استفاده نمود)؛ و در نهایت ظاهر وب سایت نیز مانند نمای ساختمان باید شکیل و چشم نواز طراحی گردد.

خواندن این مقالات نیز به شما پیشنهاد می شود.

آیا می خواهید بدانید چه کسانی از وب سایت شما بازدید می کنند؟

اهداف مختلفی برای راه اندازی یک وب سایت می توان در نظر داشت اما بدیهی است هدف وب سایت بسیاری از شرکت های تجاری، فروش محصولات و خدمات به بخش متقاضی در بازار خود می باشد. حال اگر یک مدیر کسب وکار بداند

05 / جولای / 2017
بدون دیدگاه

وب سایت چیست؟ انواع وب سایت ها کدامند؟

وب سایت چیست؟
در نوشته های قبلی دلایلی را گفتیم که اساساً چرا باید وب سایت داشته باشیم و حالا قصد داریم انواع وب سایت ها را با بررسی کنیم. طبق تعریف، وب سایت مجموعه تعدادی از صفحات وب مرتبط با هم شامل

05 / جولای / 2017
5 دیدگاه

۱۰ توصیه مهم که قبل از عقد قراداد طراحی وب سایت باید بدانید

چنان چه شما می دانید چرا باید وب سایت داشته باشید و درفکر عقد قراداد طراحی وب سایت خود هستید، غافل شدن از رعایت برخی نکات مهم می تواند برای شما حتی تا چندین سال بعد نیز مشکل آفرین باشد. اما اصلاً نگرا

05 / جولای / 2017
2 دیدگاه

دیدگاه ها

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*
*