هشت توصیه مهم که قبل از عقد قراداد طراحی وب سایت باید بدانید

اگر فعالیت شما در حوزه فناوری اطلاعات نباشد، بدیهی است که نداشتن اطلاعات کافی در این زمینه، اهمیتی برای شما ندارد.اما اگر درفکر عقد قرادادی برای طراحی وب سایت خود هستید چنان چه از رعایت برخی نکات غافل شوید می تواند برای شما حتی تا چند سال بعد مشکل آفرین باشد.اما اصلاً نگران نباشید.فقط کافیست این موارد را هنگام بستن قرارداد طراحی وب سایت به خاطر داشته باشید:

۱- دامنه و فضای میزبانی وب سایت باید نام شما ثبت شوند

اگر قصد ثبت دامنه رادارید و این کار را به طراح وب‌سایت خود محول نموده‌اید در عقد قرارداد طراحی وب سایت حتماً به این نکته دقت فرمایید که دامنه کسب‌وکار شما باید به نام شما در فهرست ملی و جهانی ثبت گردد. این امر علاوه بر جلوگیری از عدم سوءاستفاده از دامنه که بانام شما یا کسب‌وکارتان شناخته‌شده است، به شما این امکان را خواهد داد تا پس از اتمام اعتبار زمانی دامنه، خودتان شخصاً و بدون پرداخت هزینه های اضافی بتوانید اقدام به تمدید آن نمایید. شایان‌ذکر است تمدید دامنه فقط توسط ثبت‌نام کننده اولیه آن صورت خواهد پذیرفت.برای فضای میزبانی وب سایت (هاست) نیز همین نکته را به یاد داشته باشید. برای چک کردن هویت دامنه می توانید از پایگاه www.who.is استفاده نمایید.

۲- از طراح بخواهید حتماً وب سایت را داینامیک (پویا) و ریسپانسیو (واکنش گرا) طراحی نماید

طراحی داینامیک به شما این امکان را می دهد که در آینده خودتان به راحتی بتوانید در بخش اعظم محتوای وب سایت خود تغییرات ایجاد نمایید. همچنین ریسپانسیو بودن (واکنش گرایی) وب سایت موجب می شود تا وب سایت شما در همه صفحه نمایش ها با اندازه های مختلف (مانند موبایل،تبلت و…) صحیح و کامل به نمایش درآید و کاربر نیازی به استفاده از زوم برای خواندن محتوای آن نخواهد داشت.

۳- آموزش نحوه کارکردن با وب سایت و به روز رسانی آن را دریافت کنید

برای به روز رسانی های مستمر وب سایت و تغییراتی همچون اضافه کردن تصاویر یا انواع دیگر محتوا شما باید بتوانید با قسمت های مختلف وب سایت خود به راحتی کار کنید و از این رو می بایست آموزش کامل نحوه کار با وب سایت را از طراح خود دریافت نمایید.

۴-نام کاربری و رمز عبور فضاهای مدیریت وب سایت خود را در اختیار خود داشته باشید

انواع نام های کاربری و کلمه های عبوری که به آن ها در وب سایت خود نیاز دارید شامل قسمت های مدیریت فضای هاست، مدیریت دامنه های خریداری شده و پنل سیستم مدیریت محتوای وب سایت می باشد. شما می بایست کلیه رمز های فوق را در اختیار خود داشته و به صورت محرمانه از آن ها نگهداری نمایید.بنا بر این لازم است در پایان پروژه طراحی آن ها را از طراح وب سایت خود درخواست نمایید.

۵- پشتیبانی مناسب و سریع را از طراح وب سایت خود بخواهید

بعد از تحویل پروژه فرآیند طراحی اگر چه تمام شده تلقی می شود اما گاهی ممکن است بعد از مدتی فعال بودن وب سایت ایراد هایی در کار به چشم بخورد که می بایست آن ها را برطرف نمود. قطعاً این یکی از وظایف طراح وب سایت شماست که در مواقع ضروری طبق بندهای معین در قرارداد در اسرع وقت نسبت به رفع مشکل ایجاد شده اقدام نماید.

۶- کلیه فایل ها و کدهای برنامه‌نویسی قابل تحویل را از طراح وب سایت دریافت نمایید

شما با پرداخت هزینه های طراحی وب سایت مالک کدها و طرح وب سایت خواهید بود. با در دست داشتن فایل ها و منابع اصلی طراحی وب سایتی که هزینه اش را یکبار پرداخت کرده اید می توانید از آن ها در آینده برای راه اندازی وب سایت های مشابه دیگر استفاده نمایید. شاید به نظر شما برسد که قصد انجام این کار را در آینده نخواهید داشت اما بدانید که دریافت کلیه موارد مذکور جزء حقوق اولیه شما می باشد.

۷- همه خواسته های خود از وب سایت تان را در بندهای قرارداد بگنجانید

گاهی در تعریف اولیه پروژه طراحی وب‌سایت ممکن است شما به‌صورت کلی خواست خود را مطرح نمایید و ذهنیت شما و طراح پروژه نسبت به انجام کار یکسان نباشد که این امر می‌تواند باعث بروز سوءتفاهم در زمان تحویل نهایی پروژه گردد؛ بنابراین می‌بایستی هر چه بیشتر نیازهای خود را با جزییات دقیق مکتوب نموده و در متن قرارداد به تصویب برسانید تا درنهایت وب‌سایتتان همانی شود که انتظارش را داشتید.

۸- زمان تحویل و حد مجاز تاخیرات طرفین را در قرارداد لحاظ نمایید

بسته به شرایط مختلف زمانی، نیاز کسب‌وکارها به راه‌اندازی وب‌سایت ممکن است متغیر باشد. مثلاً چنان چه کسب‌وکار شما در آستانه رویداد مهمی مانند نمایشگاه‌های مهم سالانه است که قصد مشارکت در آن رادارید (ضمن این‌که اکیداً توصیه می‌نماییم چندین روز قبل از نزدیک شدن به ‌چنین برهه‌های زمانی پروژه طراحی وب‌سایت خود را به اتمام رسانید) می‌بایست در قرارداد طراحی وب‌سایت خود بازه قابل‌قبول زمانی برای تحویل نهایی پروژه را ذکر نموده و در صورت امکان ریسک‌های عدم تحویل به‌موقع را به طراح وب‌سایت منتقل فرمایید. در هر صورت برای تحویل اولیه و تحویل نهایی پروژه تاریخ های مشخصی را با بازه های زمانی مناسب برای تاخیرات مجاز، در قرارداد تعیین نمایید.

دیدگاه ها

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*
*